Zippendo
Alle sammenligninger

Sammenlign

Zippendo vs Webshipper

Den samme forsendelsesvolumen uden prisen for en enterprise-plan

Zippendo klarer det samme arbejde som en Webshipper-opsætning - transportører, ordrekanaler, forsendelsesregler, labels, returneringer og tracking - til en planpris, der er bygget til webshops og ikke til enterprise-indkøb. Og vi importerer din eksisterende opsætning i stedet for at lade dig bygge den op igen.

Side om side Zippendo og Webshipper.

Zippendo sammenlignet med Webshipper
SammenligningZippendoWebshipper-logo
Billigste betalte plan599 kr./md., 2.500 forsendelser1.130 kr./md., 500 forsendelser
Plan, du skal bruge til ~2.000 forsendelser om måneden599 kr. (Standard)2.556 kr. (Pro)
Plan, du skal bruge til ~5.000 forsendelser om måneden1.199 kr. (Growth, 7.500 inkluderet)5.754 kr. (Advanced)
Automatisering på den billigste planWebshipper kalder automatiseringer for "workflows" og måler dem pr. plan.InkluderetEssentials indeholder 0 workflows
Teammedlemmer på den billigste plan20 teammedlemmer1 arbejdsstation
KlientbibliotekerTypeScript, Python, PHP, Go og RubyREST API
Import af en eksisterende Webshipper-opsætningIndbygget
HjemstedDanmarkDanmark

Tallene for Webshipper stammer fra deres egen offentlige prisside i DKK; tal markeret med ≈ er omregnet ved 7,46 DKK/EUR. Zippendos tal er vores offentliggjorte listepriser ved månedlig betaling; med årlig betaling er vi billigere.

Tallene er tjekket mod offentlige kilder den 14. september 2026. Kilder: Priser hos Webshipper, Priser hos Webshipper (DKK).

Hvad koster Webshipper ved præcis din volumen? Sammenlign priser på forsendelsessoftware label for label.

Prisberegner

Hvad Webshipper koster ved din volumen

Træk i skyderen til dit antal labels om måneden, og se Webshippers offentlige pris ved siden af Zippendos - månedlig betaling, DKK ekskl. moms.

Labels om måneden2.500
10030.000+

Anbefalet plan

Zippendo Standard

599 kr./md.
  • Spar 27.504 kr./år (79%) i forhold til Webshipper
  • Webshipper-logo2.891 kr./month
    +2.292 kr./mo

Ved 2.500 labels om måneden er Zippendo Standard 79% billigere end Webshipper.

Månedlig pris efter antal labels i DKK ekskl. moms ved månedlig betaling - Zippendos billigste plan ved siden af hver udbyders offentlige pris ved samme volumen. Priserne er tjekket 16 September 2026.
Labels/md.ZippendoWebshipper
1000 kr. (Starter)1.130 kr. (spar 100%)
500200 kr. (Starter)1.130 kr. (spar 82%)
1.000450 kr. (Starter)1.630 kr. (spar 72%)
2.500599 kr. (Standard)2.891 kr. (spar 79%)
5.0001.199 kr. (Growth)4.566 kr. (spar 73%)
7.5001.199 kr. (Growth)6.241 kr. (spar 80%)
10.0001.699 kr. (Growth)7.916 kr. (spar 78%)
15.0001.799 kr. (Pro)10.254 kr. (spar 82%)
20.0002.549 kr. (Pro)12.504 kr. (spar 79%)
30.0004.049 kr. (Pro)17.004 kr. (spar 76%)

Konkurrenternes tal er deres offentlige listepriser, tjekket 16 September 2026: Webshipper.

Sådan er hver pris beregnet
  • Zippendo: den billigste plan ved den volumen - planens pris plus overforbrug pr. label ud over de inkluderede forsendelser.
  • Webshipper: Cheapest plan-plus-overage combination: Essentials 1.130 kr. (500 shipments), Pro 2.556 kr. (2,000), Advanced 5.754 kr. (5,000), extended beyond the included volume at Webshipper's published per-additional-shipment rates - we use their cheaper prepaid rate (1 kr. / 0,67 kr. / 0,45 kr. per shipment; pay-as-you-exceed is 1,60 kr. / 1 kr. / 0,72 kr.). Enterprise volume is priced by agreement.
Grund 1

Den volumen, du faktisk sender, til en planpris, der passer til den

Zippendo Standard koster 599 kr. om måneden med 2.500 forsendelser inkluderet. Growth koster 1.199 kr. med 7.500. Pro koster 1.799 kr. med 15.000. Ud over den inkluderede volumen koster det 0,15 kr. til 0,25 kr. pr. forsendelse, og intet andet ændrer sig.

De offentliggjorte planer hos Webshipper koster 1.130 kr. om måneden for 500 forsendelser, 2.556 kr. for 2.000 og 5.754 kr. for 5.000. En butik, der sender to tusind pakker om måneden, er på deres plan til 2.556 kr. og på vores til 599 kr.

Grund 2

Automatisering er ikke et niveau, du skal købe

Alle planer hos Zippendo kan automatisere: vælge transportøren ud fra ordren, sætte en forsendelse på hold, printe ved modtagelse, sende en webhook eller poste i en Slack-kanal. Du bygger det i automatiseringseditoren, og Standard indeholder allerede 5 automatiseringer, Growth 20 og Pro 50.

Webshipper måler automatiseringer som workflows pr. plan: Deres Essentials-plan har nul, Pro fem og Advanced ti. At automatisere ting nummer to og tre betyder, at du skal en plan op.

Grund 3

Vi importerer din Webshipper-opsætning i stedet for at bede dig taste den ind igen

Giv os læseadgang til din Webshipper-konto, så henter vi opsætningen over: transportørkonti, ordrekanaler, afsenderadresser, webhooks, dit team og fragtpriser og mappings - som vi oversætter til forsendelsesregler i Zippendo for dig, hvor de besværlige bliver markeret, så du selv kan bekræfte dem, i stedet for at vi gætter i stilhed.

Det er den eneste række, hvor der ikke er noget at sammenligne. Det er vores importværktøj, bygget fordi det at genopbygge to hundrede forsendelsesregler i hånden er den egentlige grund til, at folk bliver, hvor de er.

Grund 4

Et API i det sprog, du allerede skriver

Gratis klientbiblioteker til TypeScript, Python, PHP, Go og Ruby. Plus en MCP-server, så en AI-agent kan sende en forsendelse eller jagte et trackingnummer for dig.

Webshipper udgiver et REST API.

Hvor Zippendo passer bedre

Hvis du er en webshop og ikke en enterprise-virksomhed, er regnestykket hele argumentet. To tusind pakker om måneden placerer dig på Pro-planen hos Webshipper til 2.556 kr. og på vores Standard til 599 kr., hvor 2.500 forsendelser allerede er inkluderet. Ved fem tusind om måneden er det 5.754 kr. mod vores 1.199 kr. Du passer til os, hvis du forventer automatisering fra den første plan: Zippendo Standard indeholder 5 automatiseringer og Growth 20, mens Essentials-planen hos Webshipper har nul, og du skal et niveau op for at få nogen. Og du passer til os, hvis grunden til, at du ikke har skiftet, er de to hundrede forsendelsesregler, du skulle taste ind igen. Giv os læseadgang til din Webshipper-konto, så henter vi dine transportører, ordrekanaler, afsenderadresser, webhooks og dit team over og oversætter dine fragtpriser og mappings til forsendelsesregler i Zippendo - hvor de besværlige bliver markeret, så du selv kan bekræfte dem, i stedet for at vi gætter i stilhed.

Ofte stillede spørgsmål

Spørgsmål om at skifte

Transportørkonti, ordrekanaler, afsenderadresser, webhooks og dit team plus dine fragtpriser og mappings oversat til forsendelsesregler i Zippendo. Du ser hele planen, før noget bliver oprettet, og alt, hvad vi ikke er sikre på, bliver markeret, så du kan bekræfte det, i stedet for at vi gætter.

Ja. Du forbinder dine egne konti hos PostNord, GLS, DAO, Bring eller DHL Express med dine egne loginoplysninger og afregner fortsat fragten direkte med transportøren. Vi videresælger ikke fragt.

Ja. Den samme transportøraftale kan forbindes i begge systemer, så de fleste teams flytter én butik eller ét land først, kører parallelt i et par uger og flytter så resten.

Intet ud over planen. Der er intet onboardinggebyr, intet opsætningsgebyr pr. transportør og ingen betaling for importen.

Se din Webshipper-opsætning i Zippendo

Læseadgang til din Webshipper-konto er nok til, at vi kan vise dig præcis, hvad der ville blive flyttet over, før du forpligter dig til noget.